Badminton Coach: Debbie Perez

Badminton

DateDayOpponentHome/AwayTimeSite

Baseball Coach: Jose Lopez

Baseball Game Schedule

DateDayOpponentHome/AwayTimeSite

Baseball - Junior Varsity Game Schedule

DateDayOpponentHome/AwayTimeSite

Boys Basketball Coach: Phillip Jackson
Girls Basketball Coach: TBA

Basketball Game Schedule - Boys

DateDayOpponentHome/AwayTime JV/VarSite
Nov. 18-19Preseason ClassicAwayTBANorthwestern
Nov. 25MonHialeah-Miami LakesAway6:00/7:30HML
Nov. 26TueRonald ReaganAway6:00/7:30Reagan
Dec. 2MonMcArthurAway6:00/7:30McArthur
Dec. 3TueNorth MiamiAway6:00/7:30North Miami
Dec. 06FriMater LakesHome6:00/7:30Goleman
Dec. 10TueDr. M. KropHome6:00/7:30Goleman
Dec. 12ThurRonald ReaganHome6:00/7:30Goleman
Dec. 13FriHollywood HillsHome6:00/7:30Goleman
Dec. 16MonWestlandAway6:00/7:30Westland
Dec. 18WedAmericanHome6:00/7:30Goleman
Dec. 19ThurSouth BrowardAway6:00/7:30South Broward
Jan 7TueAmericanAway6:00/7:30American
Jan. 09ThurNorth MiamiHome6:00/7:30Goleman
Jan. 14TueMiami-JacksonHome6:00/7:30Goleman
Jan. 15WedHollywood HillsAway6:00/7:30Hollywood Hills
Jan. 17FriWestlandHome6:00/7:30Goleman
Jan. 22WedPaceAway6:00/7:30Pace
Jan. 24FriHialeah GardensAway6:00/7:30Hialeah Gardens
Jan. 28TueMater LakesAway6:00/7:30Mater Lakes
Jan. 30ThurHialeah-Miami LakesHome6:00/7:30Goleman
Feb. 3MonGMAC Qrt-FinalsAway
Feb. 4TuesGMAC Semi-FinalsAway
Feb. 5WedHialeah GardensHome6:00/7:30Goleman
Feb. 6ThurGMAC FinalsAway
Feb. 7FriMiami-SunsetAway6:00/7:30Sunset
Feb. 10MonDistrict Quarter-FinalsAway
Feb. TBADistrict Semi-FinalsAway
Feb. TBADistrict FinalsAway7pm

Basketball Game Schedule - Girls

DateDayOpponentHome/AwayTime JV/VarSite

Bowling Coach: Debbie Perez

Bowling Match Schedule

DateDayOpponentHome/AwayTime JV/VarSite
Sept. 04WedCentralHome3:00AMF PemPines
Sept. 09MonKropHome3:00AMF PemPines
Sept. 11WedCarol CityHome3:00AMF PemPines
Sept. 18WedHialeah Miami LakesHome3:00AMF PemPines
Sept. 23MonAmericanHome3:00AMF PemPines
Sept. 25WedReaganHome3:00AMF PemPines
Sept. 26ThurBraddockAway3:00Bird Bowl
Oct. 02WedAlonzo MourningHome3:00AMF PemPines
Oct. 07MonHialeah GardensHome3:00AMF PemPines
Oct. 14MonMiami BeachHome3:00AMF PemPines
Oct. 23WedHialeah Ed. AcademyHome3:00AMF PemPines
TBATBAYouth FairAway12:00Bird Bowl
TBATBAGMACAway12:00Bird Bowl
Oct. 30WedDistrictsHome8amAMF PemPines
TBATBAStateAwayTBATBA

Cross Country Coach: Anthony Munroe

Cross Country Meet Schedule

DateDayOpponentHome/AwayTimeSite
Aug. 23FriFlorida National InviteAway3:00L.P.Thompson
Sept. 03TueKropAway3:00Ives Estates
Sept. 06FriKing of the HillAway3:00Tropical
Sept. 12ThurKropAway3:00Ives Estates
Sept. 20FriYouth FairAway3:00L.P.Thompson
Sept. 26ThurKropAway3:00Ives Estates
Oct. 03ThurJunior Orange BowlAway3:00L.P.Thompson
Oct. 10ThurMiami SpringsAway3:00Springs Golf
Oct. 11Fri305 ClassicAway3:00L.P.Thompson
Oct. 18FriGMACAway3:00L.P.Thompson
Oct. 23WedDistrictsAway2:00L.P.Thompson
Nov. 02SatRegionalsAwayTBATBA
Nov. 09SatStateAwayTBATallahassee

Boys Varsity Football Coach: Ariel Cribeiro
Boys Junior Varsity Football Coach: Leonard Patrick

Football Varsity Game Schedule

DATEDAYOPPONENTHOME/AWAYTIMESITE
Aug. 16FridayPre-Season ClassicAway4pmGulliver
Aug. 21Wed.Ronald ReaganHome7:30Milander
Aug. 30FridayVarelaAway3:30Varela
Sept. 06FridayBraddockHome3:30Goleman
Sept. 11Wed.Alonzo MourningHome7:00Milander
Sept. 26ThursdayHialeah GardensHome7:00Milander
Oct. 04FridayCoral ParkHome7:30Milander
Oct. 11FridayKropHome3:30Goleman
Oct. 18FridayWestlandHome3:30Goleman
Oct. 25FridayHialeah Miami LakesAway7:30Milander
Nov. 01FridayPlayoffTBATBATBA

Football Junior Varsity Game Schedule

DateDayOpponentHome/AwayTimeSite
Sept. 09Mon.Miami SpringsHome3:30Goleman
Sept. 18Wed.KropAway3:30Ives Estates
Oct. 02Wed.Hialeah GardensHome3:30Goleman
Oct. 14Mon.Key WestHome3:30Goleman
Oct. 21Mon.Miami BeachHome3:30Goleman

Girls Flag Football Coach: Candido Fernandez

Golf Coach: TBA

Boys Soccer Coach: Juan Garcia
Girls Soccer Coach: Melanie Gonzalez

Soccer Game Schedule - Boys

DATEDAYOPPONENTHOME/AWAYTIME JV/VarSITE
Nov. 06WedKillianAway2:00Homestead
Nov. 08FriSouthwestAway2:00Homestead
Nov. 13WedMater AcademyHome3:30Goleman
Nov. 18MonCoral ParkAway3:30Coral Park
Nov. 20WedAmericanHome2:00Goleman
Nov. 22FriEvergladesAway6:00Everglades
Nov. 25MonSouth BrowardAway6:00S. Broward
Dec. 02MonNorth MiamiHome2:00Goleman
Dec. 06FriSomerset AcademyAway4:00Somerset
Dec. 10TueNorlandHome3:30Goleman
Dec. 12ThurReaganAway3:30Reagan
Dec. 16MonSouthwestHome3:30Goleman
Dec. 18WedAmericanAway2:00Traz Powell
Jan. 07TueNorth MiamiAway4:00North Miami
Jan. 10FriHialeah Miami LakesHome2:00Goleman
Jan. 14TueHialeah GardensHome2:00Goleman
Jan. 15WedAlonzo MourningAway3:30North M. Stad
Jan. 21TueHollywood HillsAway4:00H. Hills
Jan. 23ThurNorlandAway3:30Norland
Feb. 03MonDistrict Quarter-FinalsAway5:00/7:00S. Broward
Feb. 05WedDistrict Semi-FinalsAway5:00/7:00S. Broward
Feb. 07FriDistrict FinalsAway7:00S. Broward

Soccer Game Schedule - Girls

DATEDAYOPPONENTHOME/AWAYTIME JV/VarSITE
Nov. 12TueMater AcademyHome3:30Goleman
Nov. 14ThurPalmettoHome3:30Goleman
Nov. 15FriSomerset AcademyAway4:00Somerset
Nov. 20WedAmericanHome4:00Goleman
Nov. 22FriEvergladesAway4:00Everglades
Nov. 25MonSouth BrowardAway4:00S. Broward
Nov. 26TueEdisonHome3:30Goleman
Dec. 02MonNorth MiamiHome4:00Goleman
Dec. 04WedMAST AcademyAway3:30Crandon
Dec. 05ThurMiami BeachHome3:30Goleman
Dec. 10TueAlonzo MourningAway3:30North M. Stad
Dec. 12ThurReaganHome3:30Goleman
Dec. 16MonMiami SpringsAway3:30M. Springs
Dec. 18WedAmericanAway4:00Traz Powell
Jan. 07TueNorth MiamiAway2:00N. Miami
Jan. 08WedReaganHome3:30Goleman
Jan. 09ThurAlonzo MourningAway3:30Ives Estates
Jan. 10FriHialeah Miami LakesHome4:00Goleman
Jan. 14TueHialeah GardensHome4:00Goleman
Jan. 21TueHollywood HillsAway2:00H. Hills
Jan. 27MonDistrict Quarter-FinalsHome5,7pmTraz Powell
Jan. 29WedDistrict Semi-FinalsHome5,7pmTraz Powell
Jan. 31FriDistrict FinalsHome7pmTraz Powell

Softball Coach: Ricardo Lorenzo

Boys Swimming Coach: Kathy Webb

Girls Swimming Coach: Steffi Grunauer

Swim Team Schedule

DATEDAYOPPONENTHOME/AWAYTIME Girls/BoySITE
Aug. 28Wed.South MiamiHome3:30PSN
Sept. 04Wed.TerraHome3:30PSN
Sept. 05Thur.Miami Sr.Away3:30PSN
Sept. 11Wed.AT MourningAway3:30FIU North
Sept. 17Tue.Miami SpringsHome3:30PSN
Sept. 19Thur.Edison (Girls only)Home3:30Milander
Sept. 24Tue.NMBAway3:30Milander
Sept. 25Wed.WestlandHome3:30PSN
Oct. 03Thur.GMACAway8amM.D.North
Oct. 08Tue.SLAM CharterAway3:00Gibson
Oct. 12Sat.Key WestAway11amKey West
Oct. 16Wed.AmericanHome3:30PSN
Oct. 17Thur.ReaganHome3:30PSN
Oct. 27TBADistrictsAwayTBATBA
Nov. 03TBARegionalsAwayTBATBA
Nov. 16Sat.StateAway9amSailfish-Stuart

Girls Volleyball Coach: Ray Garcia

Girls Volleyball Schedule

DATEDAYOPPONENTHOME/AWAYTIME JV/VarSITE
Aug. 20TuesdayNorth MiamiHome3:30 / 5:00Goleman
Aug. 22ThursdaySouth BrowardHome4:30 / 6:00Goleman
Aug. 27TuesdayAmericanHome3:30 / 5:00Goleman
Sept. 04Wed.NovaHome6:00 / 7:30Reagan
Sept. 06FridayWestlandAway3:30 / 5:00Westland
Sept. 09MondayHollywood HillsHome3:30 / 5:00Goleman
Sept. 12ThursdaySomerset AcademyHome3:30 / 5:00Goleman
Sept. 13FridayHialeah GardensAway3:30 / 5:00H Gardens
Sept. 17TuesdayCoral ParkHome3:30 / 5:00Goleman
Sept. 18Wed.AmericanAway3:30 / 5:00American
Sept. 19ThursdayHialeah Ed. AcademyHome3:30 / 5:00Goleman
Sept. 23MondayNorth MiamiAway3:30 / 5:00North Miami
Sept. 26ThursdaySouth BrowardAway4:30 / 6:00S. Broward
Sept. 27FridayHialeahHome3:30 / 5:00Goleman
Oct. 03ThursdaySouth MiamiHome3:30 / 5:00Goleman
Oct. 04FridayHialeah Ed. AcademyAway3:30 / 5:00Bucky Dent
Oct. 07MondayHollywood HillsAway4:30 / 6:00H. Hills
Oct. 15TuesdayDistrict Semi-FinalsAwayTBATBA
Oct. 17ThursdayDistrict FinalsAwayTBATBA

Wrestling Coach: Reinel Mansito

Wrestling Meet Schedule

DATEDAYOPPONENTHOME/AWAYTIMESITE
Nov. 26Tue.Columbus ClassicAway2pmColumbus
Dec. 06Fri.H-Town ThrowdownAway10amH. Gardens
Dec. 07Sat.H-Town ThrowdownAway8amH. Gardens
Dec. 13Fri.McArthur TournamentAway1:00McArthur
Dec. 14Sat.McArthur TournamentAway8amMcArthur
Dec. 19Thur.Gator DualsHome11amGoleman
Jan. 08Wed.District DualsAway9amM. Beach
Jan. 16Thur.Regional DualsTBATBATBA
Jan. 21Tue.Krop / MiramarAway3pmKrop
Jan. 23Thur.Ferguson / HomesteadHome3pmGoleman
Jan. 29Wed.BraddockAway3pmBraddock
Jan. 31Fri.Tri-CountyAway1pmOlympicHeights
Feb. 01Sat.Tri-CountyAway8amOlympicHeights
Feb. 04Tue.PalmettoHome3pmGoleman
Feb. 07Fri.GMACAwayTBATBA
Feb. 08Sat.GMACAwayTBATBA
Feb. 12Wed.Coral GablesAway3:00Coral Gables
Feb. 21Fri.DistrictsHome10amTBA
Feb. 28Fri.RegionalsAway10amTBA
March 29Sat.RegionalsAway8amTBA
March 06Fri.StateAway10amSilver Spurs
March 07Sat.StateAway8amSilver Spurs

The Student Athlete Information Packet

The Student Athlete Information Packet is a PDF that can be filled in and printed. You can also pick one up from your coach or the Athletic Training Room, 9-125, after school. The Pre-Participation Physical must be performed after June 30th of the current school year, unless they are completed here at the school. All packets when completed with all signatures should only be turned in to the Athletic Training Room after school until 2:45PM and 24 hours prior to the students first practice.

 

 

Required Student Athletic Accident Insurance Coverage

Translate »